Oszustwa inwestycyjne, zwłaszcza te związane z wykorzystywaniem wizerunku instytucji rządowych, stają się coraz większym problemem. Wykorzystując metody psychologiczne i socjotechniczne oszuści coraz częściej próbują przekonać ludzi do ryzykownych inwestycji podszywając się pod osoby zaufania publicznego.
Jak to działa w praktyce?
Aby przyciągnąć uwagę, zachęcić do inwestowania i uwiarygodnić swoje działania, przestępcy tworzą reklamy stron internetowych, w których wykorzystują wizerunek instytucji rządowych, osób publicznych, polityków i sportowców. W ten sposób próbują wzbudzić zaufanie i przekonać potencjalnych inwestorów, że oferta jest legalna i w pełni wiarygodna. I niestety to działa!
Jakie metody stosują oszuści?
- Telefoniczne oferty inwestycji – Oszuści dzwonią i podszywają się pod ekspertów finansowych, obiecując wysokie zyski przy minimalnym ryzyku.
- Fałszywe konto inwestycyjne – Zachęcony potencjalny inwestor, czyli potencjalnie każdy z nas, uzyskuje dostęp do fałszywego konta online, na którym widzi wysokie zyski z inwestycji. Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie, a zyski są zaprezentowane bardzo profesjonalnie, co wzmacnia przekonanie, że inwestycja jest udana. To może skłaniać do dalszego inwestowania.
- Problem przy wypłacie środków – Oszuści zaczynają domagać się także dodatkowych opłat (np. na opłatę manipulacyjną czy podatek) lub wydłużają procedurę wypłaty. Mogą też wywierać presję i zmusić klientów do dalszych wpłat lub działań. Kiedy potencjalny inwestor próbuje wypłacić swoje środki, okazuje się, że jest to niemożliwe. W końcu oszuści całkowicie zrywają kontakt, a inwestor traci pieniądze.
Pamiętaj!
- Nie wierz w szybki i wysoki zysk bez ryzyka.
- Weryfikuj wiarygodność inwestycji na oficjalnych stronach instytucji rządowych.
- Nie udostępniaj nikomu swoich poufnych danych.
- Nie instaluj nieznanego dodatkowego oprogramowania, to może być aplikacja. „pulpit zdalny’’ pozwalająca na przejęcie Twojego komputera lub telefonu.
- Nigdy nie przekazuj nikomu autoryzujących kodów SMS.
- Czytaj dokładnie komunikaty i upewnij się, czy przypadkiem nie zatwierdzasz np. nowego typu płatności lub też nie dodajesz nowego urządzenia mobilnego, aby korzystać z bankowości elektronicznej.
Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa:
- Zadzwoń do swojego banku i przekaż wszystkie niezbędne informacje, zastrzeż kartę oraz dostęp do bankowości elektronicznej.
- Złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na policję.
- Incydent dotyczący podejrzanej wiadomości SMS z linkiem zgłoś na numer CERT Polska 8080 – to numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS. Pod ten numer możemy wysłać każdego SMS-a, którego treść wyda nam się podejrzana. Najlepiej zapisać sobie numer 8080 w książce telefonicznej telefonu